The Sachs SpeedJet 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a 49.70 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 2.81 HP (2,09 kW)) @ 8000 RPM and a top speed of 45.0 km/h (27,86 mph)
For daily commuting, the tank size is a critical aspect. The Sachs SpeedJet 50 comes with a 4.70 litres (1,23 gallons) fuel tank, ensuring good performance for your adventures.
Regular maintenance is vital for maintaining your Sachs SpeedJet 50 operating reliably. Essential service parts include batteries. By using genuine parts, your SpeedJet 50 can maintain reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Sachs SpeedJet 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 2.81 HP (2,09 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 45.0 km/h (27,86 mph) |
| Fuel Capacity: | 4.70 litres (1,23 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 87.0 kg (190,84 pounds) |
| Length: | 1830 mm (71,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |