The KTM 990 Super Duke Black is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 999.00 ccm (60,66 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 118.00 HP (85,67 kW)) @ 9000 RPM, 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a key aspect. The KTM 990 Super Duke Black is fitted with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel injection system, ensuring optimal fuel economy for your adventures.
Regular maintenance is necessary to keep your KTM 990 Super Duke Black running smoothly. Popular maintenance parts include sprockets. Using quality components, your 990 Super Duke Black can maintain dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are searching for KTM 990 Super Duke Black Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60,66 cubic inches) |
| Power: | 118.00 HP (85,67 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 184.0 kg (403,67 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |