The Yamaha XVZ13TFL MM Limited is a 4 stroke, Touring bike with a Liquid cooled 1294.00 ccm (78,57 cubic inches) V4, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 98.00 HP (71.5 kW and a top speed of 193.1 km/h (119,40 mph)
When riding, the fuel system is an important factor. The Yamaha XVZ13TFL MM Limited features a 22.50 litres (5,91 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel injection system, giving consistent fuel economy on the road.
Scheduled maintenance is necessary for maintaining your Yamaha XVZ13TFL MM Limited operating reliably. Popular maintenance parts involve brake pads. Through proper maintenance, your XVZ13TFL MM Limited will keep providing excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Yamaha XVZ13TFL MM Limited Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 150/80 - 16 and the Rear Tyre size is 150/90 - 15 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V4 |
|---|---|
| Displacement: | 1294.00 ccm (78,57 cubic inches) |
| Power: | 98.00 HP (71.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 193.1 km/h (119,40 mph) |
| Fuel Capacity: | 22.50 litres (5,91 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 366.0 kg (802,87 pounds) |
| Length: | 2655 mm (103,98 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 2 Piston Calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 4 Piston Caliper |