The Kawasaki KZ 1000 LTD is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1015.00 ccm (61,63 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 86.00 HP (62,49 kW)) @ 8000 RPM, 83.25 Nm (8,46 kgf-m or 61,09 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an essential aspect. The Kawasaki KZ 1000 LTD includes a 13.60 litres (3,57 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel control system, offering efficient fuel economy during your journeys.
Regular maintenance is crucial to keep your Kawasaki KZ 1000 LTD operating reliably. Common service items comprise fuel filters. Through proper maintenance, your KZ 1000 LTD will continue to deliver dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki KZ 1000 LTD Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is ML90 - 19 LRB and the Rear Tyre size is MT90 - 16T LRB so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1015.00 ccm (61,63 cubic inches) |
| Power: | 86.00 HP (62,49 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 83.25 Nm (8,46 kgf-m or 61,09 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 8.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.60 litres (3,57 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1979 |
| Weight: | 241.0 kg (528,64 pounds) |
| Length: | 2220 mm (86,96 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |