The Kawasaki Voyager XII is a 4 stroke, Touring bike with a Liquid cooled 1196.00 ccm (72,62 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 86.00 HP (62.8 kW and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an important consideration. The Kawasaki Voyager XII is fitted with a 23.08 litres (6,07 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel injection system, offering consistent mileage for your adventures.
Proper upkeep is crucial to maintain your Kawasaki Voyager XII operating reliably. Common service items include sprockets. By using genuine parts, your Voyager XII will continue to deliver great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki Voyager XII Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/90 - 16 and the Rear Tyre size is 150/90 - 15 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1196.00 ccm (72,62 cubic inches) |
| Power: | 86.00 HP (62.8 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 23.08 litres (6,07 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 330.2 kg (724,36 pounds) |
| Length: | 2520 mm (98,70 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. single piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. single piston caliper |