The Rhino HUnter S SLD 004 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 250.00 ccm (15,18 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 17.00 HP (12.4 kW and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is a critical factor. The Rhino HUnter S SLD 004 features a 14.38 litres (3,78 gallons) fuel tank, offering consistent efficiency during your journeys.
Preventative care is necessary for ensuring your Rhino HUnter S SLD 004 operating reliably. Popular maintenance parts consist of fuel filters. By using genuine parts, your HUnter S SLD 004 will sustain reliable service for many miles.
Loading products...
If you are searching for Rhino HUnter S SLD 004 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 200/50 - 18 and the Rear Tyre size is 90/90 - 21 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | 17.00 HP (12.4 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.38 litres (3,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 190.5 kg (417,90 pounds) |
| Length: | 2642 mm (103,48 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |