The Honda CBR125R is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 124.70 ccm (7,57 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 13.00 HP (9,45 kW)) @ 10000 RPM, 10.10 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is a key consideration. The Honda CBR125R includes a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel injection system, offering reliable fuel economy on the road.
Preventative care is necessary for maintaining your Honda CBR125R operating reliably. Essential service parts consist of sprockets. With the right parts, your CBR125R can maintain excellent performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.70 ccm (7,57 cubic inches) |
| Power: | 13.00 HP (9,45 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 10.10 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 115.0 kg (252,23 pounds) |
| Length: | 1920 mm (75,22 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |