The Kymco 150 Styker is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 142.00 ccm (8,62 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 11.93 HP (8,66 kW)) @ 8500 RPM, 11,090 Nm (1,09 kgf-m or 8,16 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is crucial for keeping your Kymco 150 Styker operating reliably. Frequently replaced components involve brake pads. With the right parts, your 150 Styker can keep delivering strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Kymco 150 Styker Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 130/80 - 17 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 142.00 ccm (8,62 cubic inches) |
| Power: | 11.93 HP (8,66 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 11,090 Nm (1,09 kgf-m or 8,16 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 142.0 kg (311,53 pounds) |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |