The Moto Morini Scrambler is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 1187.00 ccm (72,07 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 117.00 HP (84,97 kW)) @ 8500 RPM, 101.70 Nm (10,35 kgf-m or 74,63 ft.lbs) @ 6700 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a critical factor. The Moto Morini Scrambler is equipped with a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel injection system, giving consistent efficiency during your journeys.
Regular maintenance is essential for maintaining your Moto Morini Scrambler in top condition. Common service items include batteries. With regular servicing, your Scrambler will keep providing strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Moto Morini Scrambler Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1187.00 ccm (72,07 cubic inches) |
| Power: | 117.00 HP (84,97 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 101.70 Nm (10,35 kgf-m or 74,63 ft.lbs) @ 6700 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 199.6 kg (437,80 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |