The Buell White Lightning is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 1203.00 ccm (73,04 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 93.00 HP (67,56 kW)) @ 5800 RPM, 120.00 Nm (12,14 kgf-m or 88,06 ft.lbs) @ 5400 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is key to maintain your Buell White Lightning in top condition. Frequently replaced components comprise spark plugs. With regular servicing, your White Lightning will keep providing reliable service for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1203.00 ccm (73,04 cubic inches) |
| Power: | 93.00 HP (67,56 kW)) @ 5800 RPM |
| Torque: | 120.00 Nm (12,14 kgf-m or 88,06 ft.lbs) @ 5400 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 193.0 kg (423,37 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |