The Aprilia Atlantic 500 Sprint is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 460.00 ccm (27,93 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 36.87 HP (26,77 kW)) @ 7250 RPM, 42.00 Nm (4,28 kgf-m or 30,85 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is an essential factor. The Aprilia Atlantic 500 Sprint includes a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel delivery system, providing optimal performance during your journeys.
Regular maintenance is important for keeping your Aprilia Atlantic 500 Sprint in top condition. Regular replacement items comprise brake pads. With the right parts, your Atlantic 500 Sprint can keep delivering excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Aprilia Atlantic 500 Sprint Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 14 and the Rear Tyre size is 140/60 - 14 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 460.00 ccm (27,93 cubic inches) |
| Power: | 36.87 HP (26,77 kW)) @ 7250 RPM |
| Torque: | 42.00 Nm (4,28 kgf-m or 30,85 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 199.0 kg (436,51 pounds) |
| Length: | 2200 mm (86,17 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |