The Honda Pantheon 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 15.68 HP (11,34 kW)) @ 9000 RPM, 14.20 Nm (1,39 kgf-m or 10,45 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a critical consideration. The Honda Pantheon 150 features a 9.40 litres (2,47 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel management system, giving excellent performance for your rides.
Proper upkeep is necessary to maintain your Honda Pantheon 150 in peak form. Essential service parts comprise brake pads. With the right parts, your Pantheon 150 will keep providing excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 15.68 HP (11,34 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 14.20 Nm (1,39 kgf-m or 10,45 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.40 litres (2,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 139.9 kg (306,86 pounds) |
| Length: | 2090 mm (81,89 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |