The Malaguti Password 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 244.00 ccm (14,82 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 22.09 HP (16,02 kW)) @ 8500 RPM, 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a critical aspect. The Malaguti Password 250 is fitted with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel delivery system, providing reliable fuel economy on the road.
Scheduled maintenance is essential for maintaining your Malaguti Password 250 performing at its best. Popular maintenance parts consist of spark plugs. With the right parts, your Password 250 will sustain strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Malaguti Password 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 16 and the Rear Tyre size is 140/70 - 16 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 244.00 ccm (14,82 cubic inches) |
| Power: | 22.09 HP (16,02 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 156.0 kg (342,18 pounds) |
| Length: | 2170 mm (84,97 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |