The Triumph Bonneville T100 is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 865.00 ccm (52,52 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 67.00 HP (48,66 kW)) @ 7300 RPM, 70.50 Nm (7,16 kgf-m or 51,74 ft.lbs) @ 7200 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an important feature. The Triumph Bonneville T100 features a 16.60 litres (4,37 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, providing efficient range for your adventures.
Preventative care is necessary for maintaining your Triumph Bonneville T100 operating reliably. Frequently replaced components comprise spark plugs. With the right parts, your Bonneville T100 will sustain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Triumph Bonneville T100 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 130/80 - 17 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 865.00 ccm (52,52 cubic inches) |
| Power: | 67.00 HP (48,66 kW)) @ 7300 RPM |
| Torque: | 70.50 Nm (7,16 kgf-m or 51,74 ft.lbs) @ 7200 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.60 litres (4,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 205.0 kg (449,64 pounds) |
| Length: | 2230 mm (87,36 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |