The Honda Dylan 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 13.54 HP (9,85 kW)) @ 9000 RPM, 11.30 Nm (1,19 kgf-m or 8,26 ft.lbs) @ 7250 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a critical aspect. The Honda Dylan 125 features a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel management system, ensuring reliable fuel economy on the road.
Proper upkeep is important to maintain your Honda Dylan 125 in peak form. Frequently replaced components consist of batteries. By using genuine parts, your Dylan 125 will continue to deliver strong performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 13.54 HP (9,85 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11.30 Nm (1,19 kgf-m or 8,26 ft.lbs) @ 7250 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 120.0 kg (263,28 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |