The Suzuki GSR 400 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 398.00 ccm (24,17 cubic inches) Four cylinder boxer, 4 Valve type of engine.
This engine has 52.29 HP (38,01 kW)) @ 11000 RPM, 37.00 Nm (3,78 kgf-m or 27,16 ft.lbs) @ 9000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an essential feature. The Suzuki GSR 400 comes with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel delivery system, offering good range for your adventures.
Preventative care is crucial to maintain your Suzuki GSR 400 operating reliably. Essential service parts involve sprockets. Using quality components, your GSR 400 will keep providing reliable service over the long term.
Loading products...
If you are searching for Suzuki GSR 400 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Four cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 398.00 ccm (24,17 cubic inches) |
| Power: | 52.29 HP (38,01 kW)) @ 11000 RPM |
| Torque: | 37.00 Nm (3,78 kgf-m or 27,16 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | 2090 mm (81,89 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |