The KTM 990 Adventure Black is a 4 stroke, Enduro bike with a 999.00 ccm (60,66 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 96.55 HP (70,15 kW)) @ 8500 RPM, 95.00 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is a key consideration. The KTM 990 Adventure Black includes a 22.00 litres (5,78 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel delivery system, delivering efficient mileage for your rides.
Proper upkeep is vital for maintaining your KTM 990 Adventure Black operating reliably. Essential service parts consist of brake pads. Using quality components, your 990 Adventure Black can maintain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for KTM 990 Adventure Black Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 150/70 - 18 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60,66 cubic inches) |
| Power: | 96.55 HP (70,15 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 95.00 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.00 litres (5,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 199.0 kg (436,51 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |