The Qlink XF 200 SM is a 4 stroke, Super Motard bike with a Air cooled 199.00 ccm (12,08 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 15.40 HP (11.2 kW, 14.50 Nm (1,49 kgf-m or 10,65 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is a key aspect. The Qlink XF 200 SM comes with a 10.59 litres (2,79 gallons) fuel tank, delivering consistent fuel economy during your journeys.
Routine service is important for keeping your Qlink XF 200 SM in peak form. Common service items include fuel filters. Using quality components, your XF 200 SM will continue to deliver great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Qlink XF 200 SM Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 199.00 ccm (12,08 cubic inches) |
| Power: | 15.40 HP (11.2 kW |
| Torque: | 14.50 Nm (1,49 kgf-m or 10,65 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | 9.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.59 litres (2,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 122.9 kg (269,65 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |