The Honda SH 150i Sport is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 153.00 ccm (9,29 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 15.55 HP (11,34 kW)) @ 8500 RPM, 14.00 Nm (1,39 kgf-m or 10,25 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an essential consideration. The Honda SH 150i Sport features a 7.50 litres (1,97 gallons) fuel tank, providing good performance for your rides.
Routine service is important for keeping your Honda SH 150i Sport in peak form. Regular replacement items comprise fuel filters. Through proper maintenance, your SH 150i Sport will sustain dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 153.00 ccm (9,29 cubic inches) |
| Power: | 15.55 HP (11,34 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 14.00 Nm (1,39 kgf-m or 10,25 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.50 litres (1,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 127.0 kg (278,60 pounds) |
| Length: | 2020 mm (79,10 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |