The Vespa LX 50 Navy is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.40 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 4.15 HP (2,99 kW)) @ 8750 RPM, 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 62.8 km/h (38,81 mph)
For longer journeys, the tank size is a critical feature. The Vespa LX 50 Navy features a 8.50 litres (2,24 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel delivery system, providing reliable mileage on the road.
Scheduled maintenance is vital for maintaining your Vespa LX 50 Navy in top condition. Popular maintenance parts comprise sprockets. Through proper maintenance, your LX 50 Navy will continue to deliver great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for Vespa LX 50 Navy Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 11 and the Rear Tyre size is 120/70 - 10 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.40 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 4.15 HP (2,99 kW)) @ 8750 RPM |
| Torque: | 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 62.8 km/h (38,81 mph) |
| Fuel Capacity: | 8.50 litres (2,24 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 98.0 kg (215,02 pounds) |
| Length: | 1800 mm (70,55 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |