The Kymco Active 110 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 107.00 ccm (6,50 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 6.61 HP (4,78 kW)) @ 7000 RPM, 7.35 Nm (0,70 kgf-m or 5,37 ft.lbs) @ 4500 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is essential for maintaining your Kymco Active 110 operating reliably. Essential service parts comprise fuel filters. Using quality components, your Active 110 will sustain reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 107.00 ccm (6,50 cubic inches) |
| Power: | 6.61 HP (4,78 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 7.35 Nm (0,70 kgf-m or 5,37 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 105.0 kg (230,34 pounds) |
| Length: | 1900 mm (74,43 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |