The Yamaha TRX 850 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 849.00 ccm (51,55 cubic inches) Twin, 5 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 83.00 HP (60,30 kW)) @ 7500 RPM, 87.00 Nm (8,86 kgf-m or 63,88 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 220.0 km/h (136,02 mph)
Scheduled maintenance is key for keeping your Yamaha TRX 850 in peak form. Essential service parts involve batteries. Through proper maintenance, your TRX 850 can maintain excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 849.00 ccm (51,55 cubic inches) |
| Power: | 83.00 HP (60,30 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 87.00 Nm (8,86 kgf-m or 63,88 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 5 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 220.0 km/h (136,02 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 188.0 kg (412,43 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |