The Gilera Nexus 500 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 460.00 ccm (27,93 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 40.12 HP (29,15 kW)) @ 7500 RPM, 43.00 Nm (4,38 kgf-m or 31,54 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a critical factor. The Gilera Nexus 500 is fitted with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel control system, offering excellent mileage on the road.
Proper upkeep is key to maintain your Gilera Nexus 500 performing at its best. Popular maintenance parts involve air filters. By using genuine parts, your Nexus 500 will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Gilera Nexus 500 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 15 and the Rear Tyre size is 160/60 - 14 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 460.00 ccm (27,93 cubic inches) |
| Power: | 40.12 HP (29,15 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 43.00 Nm (4,38 kgf-m or 31,54 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 101.0 kg (221,59 pounds) |
| Length: | 2090 mm (81,89 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |