The Yamaha X City 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 124.70 ccm (7,57 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 14.42 HP (10,45 kW)) @ 8750 RPM, 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8750 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is a critical consideration. The Yamaha X City 125 is equipped with a 10.50 litres (2,76 gallons) fuel tank, providing reliable mileage for your adventures.
Preventative care is key for ensuring your Yamaha X City 125 in top condition. Frequently replaced components involve fuel filters. By using genuine parts, your X City 125 will sustain strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha X City 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 16 and the Rear Tyre size is 140/70 - 15 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.70 ccm (7,57 cubic inches) |
| Power: | 14.42 HP (10,45 kW)) @ 8750 RPM |
| Torque: | 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8750 RPM |
| Compression: | 11.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.50 litres (2,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2175 mm (85,17 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |