The PGO Hot Big Max 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 6.70 HP (4,88 kW)) @ 6750 RPM, 0.50 Nm (0,10 kgf-m or 0,40 ft.lbs) @ 6750 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is an essential factor. The PGO Hot Big Max 50 includes a 5.10 litres (1,34 gallons) fuel tank, ensuring good efficiency for your adventures.
Preventative care is crucial to keep your PGO Hot Big Max 50 operating reliably. Regular replacement items comprise sprockets. Through proper maintenance, your Hot Big Max 50 will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for PGO Hot Big Max 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/90 - 10 and the Rear Tyre size is 130/90 - 10 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 6.70 HP (4,88 kW)) @ 6750 RPM |
| Torque: | 0.50 Nm (0,10 kgf-m or 0,40 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Compression: | 6.8:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.10 litres (1,34 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 84.0 kg (184,27 pounds) |
| Length: | 1710 mm (66,96 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |