The Triumph Speed Four is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 599.00 ccm (36,37 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 97.00 HP (70,45 kW)) @ 11750 RPM, 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 10500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is an important factor. The Triumph Speed Four is equipped with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel control system, offering excellent fuel economy during your journeys.
Preventative care is essential to maintain your Triumph Speed Four in peak form. Frequently replaced components consist of spark plugs. With regular servicing, your Speed Four can keep delivering dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Triumph Speed Four Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36,37 cubic inches) |
| Power: | 97.00 HP (70,45 kW)) @ 11750 RPM |
| Torque: | 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 10500 RPM |
| Compression: | 12.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 170.0 kg (372,93 pounds) |
| Length: | 2060 mm (80,69 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |