The Kawasaki KZ1000 LTD is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 1015.00 ccm (61,63 cubic inches) Four cylinder boxer, 1 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 85.00 HP (61,69 kW)) @ 8000 RPM, 8.30 Nm (0,80 kgf-m or 6,07 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 257.5 km/h (159,20 mph)
For longer journeys, the tank size is an important consideration. The Kawasaki KZ1000 LTD features a 13.60 litres (3,57 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, delivering excellent range for your rides.
Preventative care is key to maintain your Kawasaki KZ1000 LTD running smoothly. Essential service parts consist of air filters. With the right parts, your KZ1000 LTD will keep providing strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Four cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 1015.00 ccm (61,63 cubic inches) |
| Power: | 85.00 HP (61,69 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 8.30 Nm (0,80 kgf-m or 6,07 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 8.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 1 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 257.5 km/h (159,20 mph) |
| Fuel Capacity: | 13.60 litres (3,57 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1977 |
| Weight: | 240.0 kg (526,45 pounds) |
| Length: | 2220 mm (86,96 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Double disc |