The DB Motors Pirat LC 12 14 inch wheels is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Liquid cooled 49.80 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 12.00 HP (8,76 kW)) @ 14500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is a critical consideration. The DB Motors Pirat LC 12 14 inch wheels is equipped with a 3.50 litres (0,92 gallons) fuel tank, delivering good mileage on the road.
Preventative care is essential for keeping your DB Motors Pirat LC 12 14 inch wheels performing at its best. Frequently replaced components consist of sprockets. With regular servicing, your Pirat LC 12 14 inch wheels can keep delivering strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for DB Motors Pirat LC 12 14 inch wheels Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 14 and the Rear Tyre size is 3.00 - 12 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 12.00 HP (8,76 kW)) @ 14500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 15.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 3.50 litres (0,92 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 44.5 kg (97,61 pounds) |
| Length: | 1485 mm (58,21 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 180 mm disc brake with hydr. master cylinder and calliper |
| Rear Brakes: | Single disc. Hydraulic rear foot brake |