The PGO Tricycle 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 4.69 HP (3,38 kW)) @ 7000 RPM, 5.00 Nm (0,50 kgf-m or 3,68 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an important factor. The PGO Tricycle 50 includes a 6.70 litres (1,76 gallons) fuel tank, offering consistent performance for your rides.
Preventative care is vital to keep your PGO Tricycle 50 performing at its best. Common service items consist of sprockets. By using genuine parts, your Tricycle 50 will sustain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for PGO Tricycle 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 4.69 HP (3,38 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 5.00 Nm (0,50 kgf-m or 3,68 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.70 litres (1,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1930 mm (75,62 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Hydroulic Disk With Twin Piston Caliper |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). Twin-Drum Brakes |