The Harley Davidson 1200 Sportster is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1189.00 ccm (72,19 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 50.00 HP (36,32 kW)) @ 5200 RPM, 75.50 Nm (7,66 kgf-m or 55,42 ft.lbs) @ 3600 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is crucial for maintaining your Harley Davidson 1200 Sportster running smoothly. Essential service parts comprise sprockets. Through proper maintenance, your 1200 Sportster can keep delivering great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1189.00 ccm (72,19 cubic inches) |
| Power: | 50.00 HP (36,32 kW)) @ 5200 RPM |
| Torque: | 75.50 Nm (7,66 kgf-m or 55,42 ft.lbs) @ 3600 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 223.0 kg (489,14 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |