The Honda VFR 800 F1 is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 781.00 ccm (47,42 cubic inches) V4, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 110.00 HP (79,90 kW)) @ 10500 RPM, 79.00 Nm (8,06 kgf-m or 58,01 ft.lbs) @ 8500 RPM and a top speed of 250.0 km/h (154,52 mph)
Routine service is crucial for keeping your Honda VFR 800 F1 in peak form. Essential service parts involve air filters. With regular servicing, your VFR 800 F1 will sustain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V4 |
|---|---|
| Displacement: | 781.00 ccm (47,42 cubic inches) |
| Power: | 110.00 HP (79,90 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 79.00 Nm (8,06 kgf-m or 58,01 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 250.0 km/h (154,52 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 208.0 kg (456,31 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |