The Harley Davidson 1200 Sportster Sport is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1199.00 ccm (72,79 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 61.00 HP (44,28 kW)) @ 6500 RPM, 90.00 Nm (9,15 kgf-m or 66,07 ft.lbs) @ 4000 RPM and a top speed of 160.0 km/h (98,90 mph)
Preventative care is vital for ensuring your Harley Davidson 1200 Sportster Sport in peak form. Common service items involve air filters. With regular servicing, your 1200 Sportster Sport will sustain strong performance for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1199.00 ccm (72,79 cubic inches) |
| Power: | 61.00 HP (44,28 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 90.00 Nm (9,15 kgf-m or 66,07 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 160.0 km/h (98,90 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 227.0 kg (497,90 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |