The Jawa 350 Chopper is a 2 stroke, Custom bike with a 350.00 ccm (21,25 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 23.00 HP (16,72 kW)) @ 5250 RPM, 32.00 Nm (3,28 kgf-m or 23,48 ft.lbs) @ 4750 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is necessary for maintaining your Jawa 350 Chopper in peak form. Frequently replaced components include oil filters. With regular servicing, your 350 Chopper can maintain excellent performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 350.00 ccm (21,25 cubic inches) |
| Power: | 23.00 HP (16,72 kW)) @ 5250 RPM |
| Torque: | 32.00 Nm (3,28 kgf-m or 23,48 ft.lbs) @ 4750 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 149.0 kg (326,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |