The Harley Davidson FXDI35 35th Anniversary Dyna Super Glide is a 4 stroke, Custom bike with a 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When riding, the fuel capacity is a critical factor. The Harley Davidson FXDI35 35th Anniversary Dyna Super Glide features a 19.30 litres (5,07 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, giving optimal fuel economy for your rides.
Scheduled maintenance is crucial to keep your Harley Davidson FXDI35 35th Anniversary Dyna Super Glide performing at its best. Frequently replaced components comprise batteries. By using genuine parts, your FXDI35 35th Anniversary Dyna Super Glide will sustain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FXDI35 35th Anniversary Dyna Super Glide Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 160/70 - B17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 115.26 Nm (11,74 kgf-m or 84,58 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.30 litres (5,07 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 292.6 kg (641,78 pounds) |
| Length: | 2360 mm (92,44 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |