The Kymco Hipster 125 is a 4 stroke, Custom bike with a 124.10 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.50 HP (8,36 kW)) @ 9000 RPM, 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an important aspect. The Kymco Hipster 125 comes with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, giving excellent fuel economy during your journeys.
Proper upkeep is crucial for keeping your Kymco Hipster 125 running smoothly. Regular replacement items consist of batteries. With the right parts, your Hipster 125 will keep providing dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 11.50 HP (8,36 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 150.0 kg (329,05 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |