The PGO HOT 100 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 106.20 ccm (6,45 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 7.80 HP (5,67 kW)) @ 6750 RPM, 8.43 Nm (0,90 kgf-m or 6,17 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is a key aspect. The PGO HOT 100 includes a 5.10 litres (1,34 gallons) fuel tank, offering consistent efficiency on the road.
Proper upkeep is vital for ensuring your PGO HOT 100 in top condition. Common service items involve clutch plates. By using genuine parts, your HOT 100 will continue to deliver excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for PGO HOT 100 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/90 - 10 and the Rear Tyre size is 130/90 - 10 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 106.20 ccm (6,45 cubic inches) |
| Power: | 7.80 HP (5,67 kW)) @ 6750 RPM |
| Torque: | 8.43 Nm (0,90 kgf-m or 6,17 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 6.6:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.10 litres (1,34 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 88.0 kg (193,03 pounds) |
| Length: | 1785 mm (69,95 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Hydraulic Disk |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |