The Honda SH300i is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 279.10 ccm (16,94 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 26.82 HP (19,50 kW)) @ 8250 RPM, 26.00 Nm (2,69 kgf-m or 19,10 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is a critical feature. The Honda SH300i comes with a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel injection system, delivering good efficiency on the road.
Regular maintenance is necessary to maintain your Honda SH300i operating reliably. Frequently replaced components comprise air filters. Through proper maintenance, your SH300i will keep providing reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Honda SH300i Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - (16 and the Rear Tyre size is 130/70 - (16 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 279.10 ccm (16,94 cubic inches) |
| Power: | 26.82 HP (19,50 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 26.00 Nm (2,69 kgf-m or 19,10 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 161.8 kg (354,92 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |