The Kawasaki VN 1500 Mean Streak is a 4 stroke, Custom bike with a 1470.00 ccm (89,25 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 71.00 HP (51,54 kW)) @ 5500 RPM, 114.00 Nm (11,54 kgf-m or 83,68 ft.lbs) @ 3000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is an important consideration. The Kawasaki VN 1500 Mean Streak features a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank, offering excellent mileage during your journeys.
Scheduled maintenance is vital for keeping your Kawasaki VN 1500 Mean Streak in peak form. Regular replacement items comprise fuel filters. Using quality components, your VN 1500 Mean Streak will continue to deliver excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1470.00 ccm (89,25 cubic inches) |
| Power: | 71.00 HP (51,54 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 114.00 Nm (11,54 kgf-m or 83,68 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 289.0 kg (633,91 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |