The Xmotos XB 31 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 12.47 HP (9.1 kW and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is a critical aspect. The Xmotos XB 31 is fitted with a 3.00 litres (0,79 gallons) fuel tank, giving good mileage for your adventures.
Proper upkeep is vital for maintaining your Xmotos XB 31 operating reliably. Popular maintenance parts consist of oil filters. With the right parts, your XB 31 will continue to deliver reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Xmotos XB 31 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 70/100 - 19 and the Rear Tyre size is 90/100 - 16 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 12.47 HP (9.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 3.00 litres (0,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 96.5 kg (211,64 pounds) |
| Length: | 1970 mm (77,21 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |