The MV Agusta Brutale Serie Oro is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 748.93 ccm (45,47 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 125.25 HP (90,94 kW)) @ 12500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is a key consideration. The MV Agusta Brutale Serie Oro is equipped with a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, ensuring optimal efficiency during your journeys.
Scheduled maintenance is key for keeping your MV Agusta Brutale Serie Oro running smoothly. Common service items comprise fuel filters. By using genuine parts, your Brutale Serie Oro can keep delivering strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for MV Agusta Brutale Serie Oro Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/65 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 748.93 ccm (45,47 cubic inches) |
| Power: | 125.25 HP (90,94 kW)) @ 12500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 178.6 kg (391,83 pounds) |
| Length: | 2026 mm (79,40 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |