The Honda C90 K3 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 89.00 ccm (5,40 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 7.50 HP (5,47 kW)) @ 9500 RPM, 0.67 Nm (0,10 kgf-m or 0,50 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 80.0 km/h (49,45 mph)
When riding, the fuel system is an important aspect. The Honda C90 K3 includes a 5.50 litres (1,44 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel management system, providing optimal efficiency during your journeys.
Preventative care is crucial for keeping your Honda C90 K3 in peak form. Essential service parts consist of spark plugs. Using quality components, your C90 K3 will sustain great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 89.00 ccm (5,40 cubic inches) |
| Power: | 7.50 HP (5,47 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 0.67 Nm (0,10 kgf-m or 0,50 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 8.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 3 - speed |
| Top Speed: | 80.0 km/h (49,45 mph) |
| Fuel Capacity: | 5.50 litres (1,44 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 1978 |
| Weight: | 85.0 kg (186,46 pounds) |
| Length: | 1830 mm (71,64 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake). twin expanding shoe |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). twin expanding shoe |