The Veli VL 80 PY is a 2 stroke, Enduro bike with a Air cooled 80.00 ccm (4,86 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 5.09 HP (3,68 kW)) @ 6000 RPM and a top speed of 50.0 km/h (30,94 mph)
Proper upkeep is essential for ensuring your Veli VL 80 PY operating reliably. Essential service parts consist of spark plugs. With the right parts, your VL 80 PY will continue to deliver excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 80.00 ccm (4,86 cubic inches) |
| Power: | 5.09 HP (3,68 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 50.0 km/h (30,94 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 60.0 kg (131,64 pounds) |
| Length: | 1625 mm (63,68 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |