The Kawasaki ZX 7RR Ninja is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 748.00 ccm (45,41 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 122.00 HP (88,65 kW)) @ 11000 RPM, 80.00 Nm (8,16 kgf-m or 58,71 ft.lbs) @ 9300 RPM and a top speed of 270.0 km/h (166,96 mph)
Proper upkeep is crucial for maintaining your Kawasaki ZX 7RR Ninja performing at its best. Regular replacement items comprise drive chains. Through proper maintenance, your ZX 7RR Ninja can keep delivering excellent performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45,41 cubic inches) |
| Power: | 122.00 HP (88,65 kW)) @ 11000 RPM |
| Torque: | 80.00 Nm (8,16 kgf-m or 58,71 ft.lbs) @ 9300 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 270.0 km/h (166,96 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 200.0 kg (438,70 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |