The Gilera GP 800 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 839.30 ccm (50,95 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 73.97 HP (53,73 kW)) @ 7250 RPM, 76.40 Nm (7,76 kgf-m or 56,12 ft.lbs) @ 5750 RPM and a top speed of 200.0 km/h (123,68 mph)
For longer journeys, the gas tank is a critical feature. The Gilera GP 800 comes with a 18.50 litres (4,87 gallons) fuel tank, delivering efficient efficiency on the road.
Preventative care is necessary for maintaining your Gilera GP 800 performing at its best. Essential service parts comprise batteries. With regular servicing, your GP 800 will keep providing excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Gilera GP 800 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 16 and the Rear Tyre size is 160/60 - 15 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 839.30 ccm (50,95 cubic inches) |
| Power: | 73.97 HP (53,73 kW)) @ 7250 RPM |
| Torque: | 76.40 Nm (7,76 kgf-m or 56,12 ft.lbs) @ 5750 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 200.0 km/h (123,68 mph) |
| Fuel Capacity: | 18.50 litres (4,87 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 245.0 kg (537,40 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. semi-floating stainless steel discs with two Brembo double piston floating calipers. Me |
| Rear Brakes: | Single disc. stainless steel disc; floating caliper with two opposing pistons. Metal braided brake h |