The Yamaha Jog RR Moto GP is a 2 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 2.84 HP (2,09 kW)) @ 7500 RPM, 2.97 Nm (0,30 kgf-m or 2,19 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an essential factor. The Yamaha Jog RR Moto GP features a 5.50 litres (1,44 gallons) fuel tank, offering efficient performance on the road.
Preventative care is crucial for keeping your Yamaha Jog RR Moto GP in top condition. Essential service parts consist of oil filters. Through proper maintenance, your Jog RR Moto GP will keep providing excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Yamaha Jog RR Moto GP Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 2.84 HP (2,09 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 2.97 Nm (0,30 kgf-m or 2,19 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 11.4:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.50 litres (1,44 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 79.0 kg (173,33 pounds) |
| Length: | 1740 mm (68,16 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |