The Yamaha XT660Z Tenere is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 660.00 ccm (40,07 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 47.74 HP (34.8 kW, 57.50 Nm (5,87 kgf-m or 42,19 ft.lbs) @ 5870 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is an important feature. The Yamaha XT660Z Tenere includes a 22.00 litres (5,78 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel management system, offering efficient efficiency for your rides.
Routine service is essential for ensuring your Yamaha XT660Z Tenere operating reliably. Popular maintenance parts involve drive chains. By using genuine parts, your XT660Z Tenere will continue to deliver strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Yamaha XT660Z Tenere Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - M21 and the Rear Tyre size is 130/80 - M17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40,07 cubic inches) |
| Power: | 47.74 HP (34.8 kW |
| Torque: | 57.50 Nm (5,87 kgf-m or 42,19 ft.lbs) @ 5870 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.00 litres (5,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 183.0 kg (401,38 pounds) |
| Length: | 2246 mm (87,96 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |