The Confederate Wraith B120 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 1966.57 ccm (119,40 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 125.00 HP (91.2 kW, 176.28 Nm (18.0 kgf-m or 130.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is an essential aspect. The Confederate Wraith B120 is equipped with a fuel tank and features a DOHC fuel injection system, giving reliable mileage for your rides.
Routine service is vital for ensuring your Confederate Wraith B120 performing at its best. Frequently replaced components include oil filters. By using genuine parts, your Wraith B120 will sustain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Confederate Wraith B120 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - 17 and the Rear Tyre size is 280/55 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1966.57 ccm (119,40 cubic inches) |
| Power: | 125.00 HP (91.2 kW |
| Torque: | 176.28 Nm (18.0 kgf-m or 130.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 176.9 kg (388,05 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. Bremo, 4-piston |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo, 2-piston |