The Ural Retro Solo 750 is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 745.00 ccm (45,23 cubic inches) Two cylinder boxer type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 38.88 HP (28,26 kW)) @ 5600 RPM, 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 4000 RPM and a top speed of 130.0 km/h (80,40 mph)
When riding, the fuel system is a key feature. The Ural Retro Solo 750 is fitted with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, providing good mileage for your rides.
Routine service is important to maintain your Ural Retro Solo 750 operating reliably. Common service items involve drive chains. Through proper maintenance, your Retro Solo 750 will sustain great rides for many miles.
Loading products...
If you are searching for Ural Retro Solo 750 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.50 - 18 and the Rear Tyre size is 3.50 - 18 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45,23 cubic inches) |
| Power: | 38.88 HP (28,26 kW)) @ 5600 RPM |
| Torque: | 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 130.0 km/h (80,40 mph) |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 246.0 kg (539,59 pounds) |
| Length: | 2224 mm (87,16 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |