The Ducati Monster 800 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 803.00 ccm (48,76 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 73.00 HP (53,03 kW)) @ 8250 RPM, 69.00 Nm (6,97 kgf-m or 50,65 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is an essential consideration. The Ducati Monster 800 features a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and utilizes a Desmodromic valve control fuel management system, providing consistent range on the road.
Regular maintenance is key for maintaining your Ducati Monster 800 in top condition. Popular maintenance parts consist of drive chains. With regular servicing, your Monster 800 will sustain strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Ducati Monster 800 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 803.00 ccm (48,76 cubic inches) |
| Power: | 73.00 HP (53,03 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 69.00 Nm (6,97 kgf-m or 50,65 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 179.0 kg (392,63 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |