The Yamaha TT R125 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 123.70 ccm (7,51 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 9.65 HP (6,97 kW)) @ 8000 RPM, 9.85 Nm (1,00 kgf-m or 7,26 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is a critical factor. The Yamaha TT R125 includes a fuel tank and features a SOHC fuel management system, giving optimal performance for your rides.
Proper upkeep is crucial for maintaining your Yamaha TT R125 performing at its best. Common service items involve drive chains. By using genuine parts, your TT R125 will sustain dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are searching for Yamaha TT R125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 70/100 - 17 and the Rear Tyre size is 90/100 - 14 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 123.70 ccm (7,51 cubic inches) |
| Power: | 9.65 HP (6,97 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 9.85 Nm (1,00 kgf-m or 7,26 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 84.0 kg (184,27 pounds) |
| Length: | 1830 mm (71,64 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |